Twój numer został wysłany, prosimy oczekiwać na kontakt.

Masz pytania? Chętnie pomożemy!

Zwykle oddzwaniamy w ciągu 5 minut.

+48517622646
bateryjnie@gmail.com
Bateryjnie - Zestawy do rowerów elektrycznych - Zduńska wola
Twój koszyk: 0,00zł

Jaka jest żywotność baterii Li-Ion do e-bike?

Jednym z najważniejszych elementów w rowerze elektrycznym jest jego bateria. Stanowi ona ok 50 % kosztów całego zestawu.

Jak długo posłuży nam bateria?

Bateria w naszym e-rowerze jest bardzo ważnym elementem i od niej zależy jak szybko i jak daleko pojedziemy naszym pojazdem.
Baterie litowo-jonowe stosowane w naszych zestawach według producentów powinny pozwolić na ok. 800 ładowań. Jako jedno ładowanie uznaje się pełen cykl czyli od 0 % do 100%. Jeśli podładujemy baterię z 50% do 100 % jest to 1/2 cyklu ładowania. Bateria litowo-jonowa "lubi" doładowywanie natomiast "nie lubi" długotrwałego rozładowania do 0%.

Bateria bidonowa o pojemności 17,5 Ah z zestawem S-1100 używana na e-bike'u 9 miesięcy w roku i przejeżdżamy w tym czasie 6000 km. Zakładamy , że przejeżdżamy 50 % dystansu z pełnym wspomaganiem i 50% czasu pomagamy pedałując osiągając na każdym łądowaniu 60 km. Naładujemy baterię w tym czasie 100 razy więc bateria powinna starczać na ok. 6-7 lat. Po tym czasie jej sprawność spadnie do 80 % co nie oznacza, że będzie bezużyteczna a jedynie będzie mniej wydajna. Podobnie działają baterie w naszych laptopach i smartfonach, jednak są one bardzo eksploatowane więc działają krócej.
Powyższe obliczenia są czysto teoretyczne, ponieważ na trwałość baterii wpływają różne czynniki i jej wydajność może się zwiększyć bądź zmniejszyć.

Temperatura akumulatora

Proces nagrzewania się baterii podczas pracy to rzecz naturalna. W związku z tym , że w e-bike'ach nie mamy możliwości chłodzenia zestawu baterii musimy pamiętać aby jej nie przegrzewać. Maksymalna temperatura pracy baterii to 65 stopni Celsjusza. Powyżej tej temperatury bateria zużywa się dużo szybciej. Aby uniknąć tak wysokich temperatur pracy baterii należy używać ogniw oryginalnych, dobrych ładowarek które mają prąd dopasowany do konkretnych ogniw i nie przeciążają zestawu. Czas ładowania zestawu baterii nie powinien być krótszy niż 1,5 – 2 godzin, im wolniejsze ładowanie tym bardziej bezpieczny proces ładowania.

Baterie, gwarancja, pochodzenie.

Wydajność baterii w dużej mierze uzależniona jest od ich jakości. Ważny jest proces produkcji, czy są to ogniwa pierwszej klasy, czy znany jest producent.
Część ogniw na rynku to baterie rozpakietowane, używane lub drugiego gatunku, odrzuty produkcyjne które nie spełniały norm. Zakup takich baterii produkowanych w garażach jest obarczony ogromnym ryzykiem zwłaszcza gdy bateria kosztuje od 1000 zł do 2000 zł, a nie mamy na nią żadnej gwarancji. Ważne jest aby kupować baterię w sprawdzonej firmie która posiada serwis w Polsce.

Zagrożenia

Bezpieczeństwo pracy baterii ma jeszcze jeden argument- nasze zdrowie. Wielokrotnie słyszeliśmy o możliwości eksplozji baterii i możliwości jej zapalenia. Nowoczesne baterie są bardzo wydajne, a co za tym idzie ich szybki proces ładowania i rozładowania powoduje ekstremalne sytuacje. Baterie nie spełniające norm mogą wyrządzić nam krzywdę. Dodatkowo zwróćmy uwagę na to czy producent posiada certyfikaty na niezawodność baterii i ubezpieczenie OC w razie jakichkolwiek problemów z baterią, pokrywające koszty szkód wyrządzonych przez wadliwy akumulator.

Przechowywanie baterii e-bike

W przypadku gdy nasz e-bike nie będzie używany przez dłuższy okres należy zadbać o naszą baterię. Najlepszym poziomem naładowania baterii na przechowywanie jest stan od 50% do 80%. Takie naładowanie zapewni nam długotrwałe użytkowanie i zaoszczędzi nasze pieniądze na nową baterię.

 

Powiązana kategoria